Stáže Slovensko

Odborná stáž žáků na Slovensku  - Erasmus+

 V rámci programu Erasmus+  se 2. – 15.10. 2016  zúčastnilo 5 žáků učebního oboru Opravář lesnických strojů  odborné stáže ve slovenské partnerské škole – Střední odborné škole lesnické v Tvrdošíně. Jedná se o našeho dlouholetého partnera, který  patří ve vzdělávání lesnických oborů k republikové špičce.

Hlavní cílem bylo rozšířit žákům odborné dovednosti a umožnit jim získat nové poznatky v oblasti opravárenství a diagnostiky a zlepšit jejich orientaci v nových technologických postupech, materiálech a zařízeních.   Společně se slovenskými žáky pracovali na opravách, údržbě  a základech obsluhy lesnické techniky - motorových pil, lesních kolových traktorů,  traktorů s lesnickou nástavbou a  vyvážecích traktorů.  Zajímavá byla  pro žáky práce na svářecím trenažeru, kde si vyzkoušeli různé svary a svářecí polohy Na  trenažéru se také naučili ovládat  hydraulickou ruku, kde na základě předvedených znalostí a dovedností získali  Osvědčení pro práci s hydraulickou rukou. Pod vedením  učitelů odborného výcviku  se dále seznámili s technologickými postupy, opravami a údržbou motorových pil a naučili se používat diagnostické přístroje pro určení závad.

Všichni   prošli procesem ověření  získaných znalostí a dovedností  ECVET,  pro který byly vytvořeny tři jednotky výsledků učení (výměna řetězu motorové pily, koutový svar – obloukové svařování a obsluha hydraulické ruky). Do odborné praxe byly začleněny také odborné exkurze LKT Trstěná a  Fontana  Dolný Kubín.

Slovenská škola se postarala i o volná odpoledne a připravila pro žáky velmi pestrý program.  Žáci si prohlédli Oravský hrad, Demanovskou jeskyni a Oravskou přehradu, navštívili termální koupaliště v Jasné a v Oravici,  svezli se Kysucko-oravskou lesní železnicí, prošli  skanzen v Zuberci a Dřevěný kostelík ve Tvrdošíně, který je zapsaný v UNESCO. Velkým zážitkem  byla vycházka do Západních Tater – Roháčů.

V březnu příštího roku přijede na tři týdny 6 slovenských žáků z Tvrdošína v rámci programu Erasmus+  do naší školy a my jim tak budeme moci veškerou vynikající péči oplatit.