Úvod » Aktuality » Exkurze na letišti v Čáslavi
září
29

V časných ranních hodinách 19. září 2017 se studenti tříd A1T, A4T a LFS2 vydali do Čáslavi, aby zde navštívili 21. Základnu  taktického letectva armády ČR.  Za branami letiště nás přivítal kpt. Petr Červinka, se kterým jsme následně absolvovali prohlídku hangárů a dílen, kde se provádí vysoce sofistikovaná údržba a servis bojových stíhaček JAS 39 Gripen  a L 159 Alca. V těchto prostorách, které jsou veřejnosti obvykle nepřístupné, jsme měli možnost dopodrobna se seznámit s konstrukcí výše zmiňovaných letounů a dokonale si je prohlédnout. Průvodce nám také prozradil některé zajímavosti a pravidla, podle kterých se údržba letadel v ceně stovek milionů řídí.

Časlav 2017_1Časlav 2017_2

Po prohlídce hangárů jsme se přesunuli do prostor letištního muzea a následně pak do místnosti, kde je nainstalován simulátor letounu L 159, který je na světě zatím jediný svého druhu a využívá se k výcviku bojových pilotů. Někteří z nás poté dostali možnost si jeho pilotování krátce odzkoušet a „proletět se“ známou krajinou v okolí naší školy. I pro otrlé hráče PC her se jednalo o zcela jedinečný a nezvyklý zážitek.

Závěr naší návštěvy jsme strávili v blízkosti přistávací dráhy, kde jsme sledovali letovou přípravu a start dvojice Gripenů, což byl především silný zvukový prožitek. Po rozloučení s průvodcem následovala cesta domů a vstřebávání dojmů z velmi zajímavé a nevšední exkurze.

 

Ing. Petr Holata a Mgr. Jitka Šimůnková

 

Zpět na výpis


Vladimír Kubrt
vkubrt@iss-vysokenj.cz