Úvod » Aktuality » Sportovně turistický kurz
červen
14

V týdnu od 22. – 26. května 2017 se žáci třetích ročníků maturitních oborů - A3T a N3T - zúčastnili sportovně turistického kurzu. V pondělí jsme okolo deváté hodiny nasedli na kola a vyrazili směrem k Semilům. Hned za křižovatkou nad Roprachticemi došlo k prvnímu defektu… Vojta Typlt píchnul. Naštěstí s námi jel servisní a doprovodný vůz řízený šikovným mechanikem - mistrem OV Martinem Hlůžem, který ochotně pomohl vzniklý problém odstranit. Po dojetí skupiny jsme mohli pokračovat do našeho cíle – chaty Homole u Ostružna. Následovala další drobná závada na kole – špatně seřízená přehazovačka, která zavinila jen drobné zdržení skupiny. Všem vhod přišla zastávka na občerstvení v Lomnici nad Popelkou. Po doplnění energie a tekutin jsme se vydali na závěrečnou část etapy. Ta už proběhla celkem hladce, plánovaná přestávka na zmrzlinu v Libuni byla přesunuta z důvodu zavíracího dne na Prachov, kde jsme se po teplém dni osvěžili zmrzlinovými výrobky. Kromě otlačených zadků jsme dorazili na místo bez dalších potíží. Ubytovali jsme se, umyli a nabírali síly na další den.

sport kurz 1

Čekala nás 30 km dlouhá cesta do lidové hvězdárny v Turnově. Hned po výjezdu z areálu zlomil Vojta Typlt šlapku na svém bicyklu. Doufal, že bude na chatě odpočívat, ale hodný správce mu půjčil kolo náhradní a Vojta mohl pokračovat s námi. Po dalších 5 minutách jízdy píchnul Dominik Prokůpek. Čas, který jsme uspořili včasnějším vstáváním a snídaní, jsme okamžitě ztratili při odstraňování závad. Necelých 10 km před cílem jsme mírně „zakufrovali“. Výsledkem bylo dvojnásobné překonávání velmi frekventované silnice. Před závěrečným stoupáním k hvězdárně Honza Kouble přetrhnul řetěz, a tak došlo k několikaminutovému zdržení. Nakonec jsme se v objektu všichni sešli a odpočívali při výkladu průvodce Aleše Majera. Seznámil nás s vývojem a užíváním turnovské hvězdárny a optickými přístroji pro pozorování nebeských těles. Měli jsme možnost zažít odklápění střechy k pozorování slunce a noční oblohy, vyzkoušeli jsme si prostředky vhodné pro pozorování slunce a dalekohledem jsme sledovali skvrny na slunci. Na terase hvězdárny jsme si dalším optickým přístrojem prohlédli blízké okolí, zejména Kozákov, a protože počasí bylo jako stvořené pro létání, okukovali jsme i poletující paraglaidisty. Návštěvu hvězdářského objektu uzavřelo filmové shrnutí vývoje astronomie.

sport kurz 2sport kurz 4

Odpočatí a plní nových informací a zážitků jsme nasedli na kola a vydali se na zpáteční cestu. Byl velmi teplý den, a tak jsme hned v nejbližším obchodě doplnili zásoby tekutin. Pak už nás čekal návrat na Homoli, kam jsme dorazili půl hodiny před podáváním večeře.

Na středeční dopoledne byl připraven nácvik softballu. Noční bouřka a déšť nám zhatily plány a museli jsme program přizpůsobit počasí. Proběhly soutěže v družstvech – turnaje ve stolním tenise, v prší a v hodech na koš. Po obědě jsme opět nasedli na kola a vydali se do nedalekého Prachova, kde jsme si prošli pískovcové městečko. Při vstupu do skal zazněl ze skupiny žáků dotaz, zda bychom nemohli navštívit nějaký jiný les a zadarmoJ Oblast prachovských skal byla zrekonstruována, cesty byly nově upraveny a doplněny lavičkami a tak nám nikomu investovaných peněz líto nebylo. Obešli jsme jeden z mnoha okruhů a vrátili se ke kolům. Před návratem do chaty jsme využili nedaleké občerstvení, kde nám dle slov p. Hlůžeho „fajnová teta“ za „vysokohorské“ ceny osmažila hranolky, krokety a palačinky, jiným prodala mražené výrobky. Cesta zpět byla rychlá, většinou jsme se příjemně vezli z kopce.

Ve čtvrtek došlo na trénink softballu. Polední klid ukončila přednáška o poskytování první pomoci. Pozvání přijal zkušený záchranář Michal Zápotocký a předal nám mnoho užitečných a v pravém slova smyslu život zachraňujících informací. Po přednášce pokračoval nácvik softbalu. Navečeřeli jsme se o hodinku dříve než obvykle, abychom večer mohli využít příjemné počasí, zapálit oheň a opéct buřty. Po společném posezení kolem ohně jsme se vrátili do chaty. Někdo již využil času před spaním a balil na zpáteční cestu.

Poslední den jsme po snídani vyrazili na cestu do Vysokého. Několik účastníků se cestou odpojilo a zamířilo ke svým domovům. Do Vysokého nad Jizerou nás dojelo 15. Na závěr mi nezbývá, než všechny zúčastněné pochválit za pozitivní přístup a velmi dobré výkony.

Za kabinet TV Mgr. Hana Blechová

 

Zpět na výpis


Vladimír Kubrt
vkubrt@iss-vysokenj.cz